sakurateam
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

 

 

 

Animecon
Cosplayes cuccok
Fanficcek
Foldal
Manga kezdete
Naruto manga klnkiads (letlts)
Szgyenknyv
Vendgknyv

 

Animcik
Egy akatsukis lete*elszr itt*

Fejlceim
Kpek
Moviek
Rajzaim 
Videk

                 Krdezd Narutot!

       k

 

Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
A valdi ninja dinasztia
ba-jutsu

lovagls
 


A lovagls, lhton val kzlekeds s a lovas harc fortlyai, techniki (pl. yabusame - lovas jszat). Jobajutsu nven is ismert. Gyors helyvltoztatshoz ez volt az egyetlen lehetsg, azonkvl szamurjok megszemlyestsekor is szksg volt r. A szamurjok eleinte nem voltak igazi lovas harcosok, de nhny slyos katonai kudarc Koreban az i. sz. 6. szzadban (a kivl koreai lovasok elsprtk a gyalogos bushikat s nem tl j lovasokat) rbresztette ket a lovas harcszat fontossgra, gy az 1000-es vekre mr jl kpzett lovas katonkk vltak - de nem mindannyian, mert ez a borsos ra miatt csak a jmdak kivltsga volt.

 
bo-jutsu

botvvs
 


A bot, dorong, husng si fegyver. Olcs, jl kezelhet, knnyen ptolhat. A vilg minden tjn mindig hasznltk, s ma is hasznljk. Botknt lehet hasznlni minden tmarkolhat, tbb-kevsb egyenes rudat, pldul a gereblyt vagy az esernyt. A megfelel mret s sly bot a kardot s trt helyettesti gyakorlskor. Sokig csak a szegnyek fegyvere volt, de egy id utn a szamurjok is felvettk a bot technikkat a kikpzskbe. Klnsen az okinawa-iaknak volt ez a kedvenc eszkzk, ott is alakult ki a legtbb fle bot s technika. Egy megfelelen elhelyezett tssel julst, trst (csont, fegyver) vagy akr hallt is lehet okozni. Eurpban nem volt jellemz, hogy a bottal szrtak is volna, pedig adja magt ez a felhasznls.

A j bot kemnyfbl, lehetleg fekete tlgybl kszl. Japnban a tlgyfa (kashi) kt alfaja is orszgszerte megtallhat, ezek a fehr tlgy (shirogashi) s a vrs tlgy (akagashi). Japn keleti tjain a fehr tlgyet, mg a nyugati rszeken a vrs tlgyet rszestettk elnyben, de ez fggtt az iskoltl (ryu) is. A tlgyfa idelis alapanyag, mert nem tl nehz, meglehetsen ers, nehezen trik s reped, valamint jl ellenll az idjrsnak s az regedsnek. A megfelel mretre vgs utn fgglegesen lgatva, sllyal kihzva szrtjk, majd olajban pcoljk. Ezutn ismt szrtjk, majd tz mellett "edzik". Egy bot elksztse gy hnapokba is telhet, a vgeredmny viszont egy mindent kibr, kkemny, vzll fegyver.

A ninjutsu-ban a botot harc kzben egyik kzzel a vgnl (mozgats), a msikkal pedig a kzepnl (clzs) fogjk, pihen helyzetben pedig harmadolva. Az ell lv kzzel sem szorosan, teljes erbl, hanem lazbban fogjk, hogy cssztatni lehessen benne a botot, ugyanis gy jobban rvnyesl a cspvel a szrsba vitt energia.

A botnak, mint ltalban az eszkzknek a ninjutsu-ban, a vgvel trtnik az ts, mert ott a legnagyobb a lendlete. Mint minden eszkzzel, a bottal is vannak olyan llsok, hogy az ellenfl ne lssa azt, vagy ha ltja se tudja megllaptani a valdi hosszt (pl. gedan no kamae).

Specilis botfajta a shinobi-zue vagy shikomizue, amely kvlrl hagyomnyos botnak nz ki, pedig a belsejben vaktpor, mreg, lnc, zsinr vagy penge is lehetett. A staplcba rejtett penge Eurpban is ismert s hasznlt fegyver volt.

A hrom ltalnos botfajta: bo (rokushaku-bo, 6 shaku, 180-185 cm, illetve fejtetig r), jo (yonshaku-bo, 4 shaku, 120-125 cm, illetve hnaljig r), habo (sanshaku-bo, 3 shaku, 90-100 cm, illetve cspig r). Nem ritka mg a tanbo sem (ami 1,5 shaku hossz, vagyis krlbell 45 centimter).

A bot lehet kr (naru-bo) , ngyszg (kaku-bo), hatszg (rokkaku-bo) s nyolcszg (hakkaku-bo) keresztmetszet is. A leggyakoribb a kr keresztmetszet, 2,5 - 3 cm tmrj. A botok hossza a hasznlja magassgtl is fgg, mert pldul ami az egyik embernek jo, az egy magasabbnak csak csak hanbo.

Ezeken kvl mg egyb botfajtk is lteznek, pldul tanbo, shobo, shihshin-bo, ebo, ishibo, konsaibo, tetsubo.

Okinawai bot a tonfa, az eiku, a yonshaku-bo (4 shaku, kb. 120 cm) s a kyushaku-bo (9 shaku, kb. 275 cm).

 
bo-ryaku

stratgia
 


A harc fortlyai s taktiki, sszeeskvs, az esemnyek felhasznlsa. Az esemnyek, folyamatok helyes elemzse s az azt kvet dntshozs alapvet fontossg, fleg nagyobb volumen akciknl. Ma is sokat foglalkoznak ezzel a katonk. Kpzeletbeli hborkat vvnak egyms ellen, majd ezekbl leszrik a tapasztalatokat, hogy a kvetkez tmads vagy vdekezs hatkonyabb legyen. A bo-ryaku a hagyomnyostl eltr mdszereket is hasznl, mint pldul politikusok s esemnyek kihasznlsa s a cl szerinti befolysolsa.

Szorosan kapcsoldik a chi-mon, a ten-mon s a cho-ho tudomnyhoz.

 
chi-mon

fldrajz
 


A kzpkori nindzsa sok idt tlttt azzal, hogy megtanulja Japn fldrajzt, fbb vizeit s ismertetit. Ehhez kapcsoldan tanult mg geolgit, zoolgit s entomolgit is, hogy az t krlvev llatok, nvnyek s fldtani kpzdmnyek alapjn is meg tudja hatrozni az aktulis helyzett. Ezen kvl a tartomnyok s rgik import s export cikkeinek ismerete is ide tartozott - egy ksbbi szabotzsakci esetn j lehetett azt is tudni.

De mindezek felett leginkbb a terep adottsgainak helyes felismerse s kiaknzsa tartozik ide, belertve a nvnyzetet, az llatokat, de mg a szljrst is. A terepviszonyok ugyanis nagyban befolysoljk az alkalmazhat taktikt vagy startgit, ami termszetesen kihatssal van az akci vgkifejletre is.

A terepek sokflesgnek ismerete szervesen kapcsoldik a ten-mon, az inton-jutsu, a bo-ryaku, a shinobi-iri s a cho-ho technikk hasznlathoz.

 
cho-ho

kmkeds
 


A sikeres kmkeds mdszerei a nindzsa letforma egy alappillrt kpeztk, az egyik legfontosabb technikai repertor, amit ismernie kellett a kzpkori nindzsnak. A mai kmek, gynkk s kmelhrtk mdszereinek alapjt a cho-ho illetve annak nyugati megfeleli kpezik. A nindzsnak fel kellett ismernie az ellensges kmeket vagy kmelhrtkat is a sajt kldetse s lete rdekben, ezrt ezt is viszonylag hamar elkezdtk oktatni a leend nindzsknak. Magban foglalja a kmek toborzst, teleptst s irnytst, vezetst is. Az ellenfl akciinak figyelse, a titkainak s terveinek kifrkszse, valamint a bepls a legklnflbb katonai s hivatali intzmnyekbe mind a mai napig a kmek kiemelt feladata.

Szoros a kapcsolata a bo-ryaku, a shinobi-iri, az inton-jutsu s a chi-mon tudomnyval.

 
henso-jutsu

lczs, sznszet
 


A nindzsk lethez szervesen hozztartozott a hatsos lczs s rejtzkds. A krnyezet, idjrs, s napszak figyelembevtelvel mindig a megfelel ltzket vlasztottk ki. Sznszi kpessgeik magas fokon lltak, hiszen nagyon sokszor kellet megszemlyestenik konkrt szemlyeket, illetve eljtszaniuk kitalltakat. A hagyomny szerint a nindzsa az albbi ht foglalkozs vagy osztlybli szemlyknt jrta az utakat: yamabushi (harcos hegyi szerzetes), sarugaku (sznsz, komikus), komuso (vndorszerzetes), ronin (gazdtlan szamurj), akindo (keresked), hokashi (sznsz), shukke (buddhista pap).

Termszetesen brmi ms is lehetett a csavargtl a katonig. Nagyon fontos volt a szerep, amit vlasztott, akr az lete is fgghetett tle. ppen ezrt az adott szereppel jr tudsnak is a birtokban kellett hogy legyen. Ha halsznak ltztt, akkor halszknt kellett viselkednie, ismernie kellett az eszkzk nevt s hasznlatt. Ha ronin volt, akkor dlyfsen kellett viselkednie. Amg egy szerepben volt, addig csakis gy viselkedhetett, ahogy a szerep megkvnta, s sehogy mskpp. Mg a szkincsre, szhasznlatra is figyelnie kellett. Tbben azrt buktak le, mert nem a megfelel tjszlst, szkincset hasznltk. Volt aki azrt bukott le, mert nem ismerte a helyi akcentust, s ezrt inkbb meg sem szlalt. Egyszer megesett, hogy hzalknt beengedtek egy nindzst egy hzba, de amikor egy jtszadoz gyerek megdobta egy koronggal vagy kaviccsal, a nindzsa abban a pillanatban kikerlte a felje repl trgyat. Azonnal elfogtk a feltnen ber s frge "hzalt".

A nindzsk rszletesen kutattk az emberi lelket is, gy jl tudtk, hogy ha valaki bizonygatja a sajt halsz, cs, stb. voltt, akkor hamarbb lebukik, mintha csak teszi tovbbra is a dolgt.

Mindezek mellett a nindzsnak sok lehetsge volt, hiszen akkor mg nem volt fnykp, telefon vagy fax, gy az informci csak szban vagy rva, de mindenflekppen szemlyhez kttten mozgott. Ha nem lttak valakit szemlyesen, pldul egy magasabb rang, tartomnyi hivatalnokot egy faluban, akkor egy gyes nindzsnak volt eslye a szerep zkkenmentes betltsre.

A henso-jutsunak szoros a kapcsolata az inton-jutsu s a cho-ho tudomnyval.

 
inton-jutsu

szks, rejtzkds
 


pletekbe, tborokba val behatols utn azt el is kellett hagynia a nindzsnak, mert a ninja feladata az rteslsnek, zskmnynak vagy fogolynak a megrendelhz val eljuttatsa. Mindezt mghozz nem egyszer sietve, futva vagy ppen meneklve. A rajtats, meglepets egy kldets sikert jelenthette, gy a rejtzkds tudomnynak nagy hasznt vette a nindzsa tmadskor, de akr az ldzk ell val meneklskor is. Tudnia kellett titkos ajtkat, regeket, jratokat felefedezni is, ebben a goton-po, az t elem (fld, vz, tz, fmek s kzetek, valamint a fa termszetnek) ismerete segtette. A behatolsban s a tvozsban a shinobi-aruki (csendes jrs, lopakods) segtette.

Szoros a kapcsolata a bo-ryaku, a shinobi-iri, az inton-jutsu s a cho-ho tudomnyval.

 
kayaku-jutsu

tz s robbananyagok
 


A nindzsk mindig is j mrnkk voltak, gy a puskapor hasznlata is hamar elterjedt kzttk, mghozz az adott korokhoz kpest minig magas szinten hasznltk. Bambuszba, dihjba, kiszvott tojsba, paprba, dobozba rejtettk a vakt-, robban-, fstpz-, vagy ppen gyjtport. A bambuszbl kszlt bombkat fknt utak mentn hasznltk, mint korabeli Claymore-aknkat, mg a kis palackokat fknt teleplseken s tborokon bell hasznltk, elssorban hangkeltsre, a lovak s lovasok megzavarsra. A fa dobozba rejtett bombkat fleg nagyobb pletek, kastlyok ellen hasznltk hogy rst ssenek vele a vdelmen.

A fstkpz porral sajt meneklsket fedeztk, mellesleg ltrehoztk a fstben eltn nindzsa mtoszt. A vakt-, robban- s gyjtpor neve nmagrt beszl. Hasznltak grntot, aknt, bombt, kzigyt, pisztolyt s puskt is. A bombk idztst is meg tudtk oldani mechanikus szerkezettel.

 
kenjutsu

kardvvs
 


A kenjutsu az sszes elfordul kardtpus hasznlatt tantja, ezek kzl a legfontosabbak a ninja to (ninja ken, shinobi to, shinobigatana), a katana s a tachi. A kardot a bal oldalt az vbe dugva, pengvel felfel (ritkbban lefel) vagy a hton keresztbe vetve, tsuka-val (markolattal) a jobb fl mgtt hordtk. Ez utbbit csak akkor, ha az vbe dugott kard zavarta volna ket, mint pldul fal- vagy famszskor. A hvely (saya) hosszabb, mint a penge, gy a vgbe mrget, vaktport, robbanszert, iratokat lehet rejteni. A ken-jutsu-hoz tartozik a iai-jutsu (iai-nuki, kardkirnts s vgs egy mozdulattal, villmgyorsan) s a batto-jutsu (vgsok) is. A klnsen nagy mret kardok hasznlatt is tantja pr iskola (kodachi/kotachi, daikatana/daiken, tachi, stb.).

A kard megfogsa: a jobb kz a tsuba tvnl, a hvelykujj a tsubt tmasztja, a bal kz a tsuka legvgn helyezkedik el. A mutatujj s a tsuba kztt a hvelykujj tvolsgot fog tartani, erre a kard kezelsekor, forgatsakor van szksg. (A kard hasznlatakor a hvelykujj mr nem tmasztja a markolatot, s a mutatujj sem fogja azt, csak lazn rsmul. Vagyis nem gy kell fogni a kardot mint egy baltt.) Vgskor bal kzzel kell clozni, jobb kzzel pedig vgni. A vgsba a teljes test energijt bele kell adni, nem csak a karokt s a vllt. Ez egy jelents klnbsg a szamurj vviskolkkal sszehasonltva, amelyek tbbnyire csak karbl s vllbl vgnak. Ez a vgsmd a rvid s egyenes pengj ninja to hasznlatbl alakult ki, de katanval is jl hasznlhat.

vben val viselskor a penge felfel ll, a bal kz a hvelyen nyugszik, a hvelykujj a tsubn van. Ez azrt praktikus, hogy ha valaki ki akarja hzni a kardot a hvelybl, akkor a hvelykujjal ezt ltalban meg lehet akadlyozni, illetve a kard elmozdtshoz nem kell odaemelnnk a keznket. A vgs a penge (mune) utols 10 cm-vel (boshi) trtnik, ugyanis ott a legnagyobb a penge kerleti sebessge illetve mozgsi energija.

A nindzsk kardforgatsban fontos szerepe van a sageo-nak, a hvelyhez erstett ers zsinrnak is, ugyanis kivlan lehet hasznlni fojtshoz, ktzshez, rgztshez. A nindzsk kardforgatsa, mint minden ms eszkzhasznlata, nem ms mint taijutsu fegyverrel, vagyis a taijutsu szerves rsze s alapja a kenjutsu-nak. Ez egy jelents klnbsg a szamurj vviskolkkal szemben, mg a kard hasznlatban is tovbbi jelents klnbsgek tallhatk. A szamurjok szmra a katana szent s srthetetlen volt, lnek tekintettk, amiben szellem lakozik. A nindzsk szmra a kard egy fegyver, st, egy eszkz, amivel nem csak vvni lehet, de ajtt feszteni, sni, a fokval tni, stb. stb. is lehet.

 
kusarigama-jutsu

lncos sarl
 


Ez a fegyver egy sarlbl, annak nyelbl, ahhoz csatlakoztatva egy 2,5 - 4 m hossz lncbl, ktlbl vagy zsinrbl ll, nehezkkel a vgn. Eredetileg paraszti tallmny, de annyira elterjedt, hogy a szamurjok is el-elvettk, sszemrtk ellene a tudsukat, kardjukat. Miyamoto Musashi - a hres szamurj s a "Go Rin No Sho - t kr knyve" cm m rja - egy zben legyztt egy kusari-gama mvszt, ami figyelemre mlt teljestmny. A hossz lnccal vagy ktllel hasonlan lasszztak, mint a csiksok vagy a cowboyok, azutn a kzelre rntott ldozattal vgzett a sarl. A nehezk alkalmas tsre s dobsra, de az regbl robbanszer, mreg vagy vaktpor is vgdhat az ellenfl arcba. A lnccal fojtani s kardcsapst hrtani is lehet. A sarl s a nyele a legklnflbb kivitelben s mretben is elfordult, tenyrnyitl a csatavltozatig. A kisebb fajtt knny elrejteni, a nagyobbal lovakat is fel lehet buktatni. A kisebb kusari-gama nehezke mell nha vipert is ktttek, hogy igazn hallos legyen.

Azt a fajtjt, amit mi taln kasznak hvnnk, ogama-nak (nagy sarlnak) hvjk. Kitnen alkalmas vdekez technikk alkalmazsra.

A kyoketsu-shoge a kusari-gama egy mdosult vltozata. Itt sarl helyett egy kst vagy lndzsahegyet illetve annak a tvhez erstett kampt vagy horgot hasznltak. A horogrsz s a lndzsarsz is lezett. A rvid nylhez 4-6 m hossz hncsbl, hajbl vagy lszrbl font ktelet ktttek, melynek a msik vgn a nehezk szerept egy 10-20 cm tmrj vaskarika tlti be. Ezt a karikt ersen lehet markolni, jl lehet vele clozni, az gyesebbek mg a kard pengjre is r tudjk dobni.

 
naginata-jutsu

alabrdharc
 


A naginata a haba nev fegyverbl alakult ki. A yari-hoz hasonl, de annl nehezebb fegyver. Gyakorlatilag egy kard pengjvel meghosszabbtott 6-10 shaku (180-300 cm) hossz bot. A pengk legklnflbb mretei s alakjai ismeretesek. A technikk egy rsze megegyezik a yari-jutsu technikkkal, de a nagyobb tmeg sok eltr technikt is eredmnyezett. Rgen a hegyi szerzetesek kizrlagos eszkze volt, majd npszer lett a szamurjok kztt is. Ksbb a szamurj nk kedvenc fegyvere lett, ma Japnban a nk kztt a legnpszerbb harcmvszet a naginata-do, amely a naginata-jutsu leszrmazottja.

A Takagi Yoshin Ryu-hoz kapcsold Yoshin Ryu is tantja a naginata hasznlatt.

A Togakure Ryu naginata-ja egy meglehetsen hossz nyel s nehz pengj vltozat, a neve bisen-to. Kivlan lehetett alkalmazni a nehzlovassg ellen is. Ez viszont nem igazi japn fegyver, ugyanis egy Knbl meneklt harcos kezdte el kszteni, mghozz a szles pengj knai kardok mintjra. Alapjban vve egy nagy, nehz, hajltott pengj kard, amelyhez a nindzsk nyelet szerkesztettek. Akrmilyen pnclt tszrt vagy tvgott. Nagy tmege miatt csak teljes testtel lehet kezelni.

 
seishin teki kyoyo

szellemi megtisztuls
 


nmagunk, szemlyes ernk, erssgeink, gyengesgeink ismerete. Szellemi llkpessgi gyakorlatok, a dolgok szemlletnek tja, helyes ltsmd.

Kt f rszbl tevdik ssze. Az egyik a Go dai, az t termszeti elem, a msik a Kuji, a meditcis gyakorlatok.
Go dai: Az t elem a nindzsa letnek, gondolkodsnak mozgatja. A harcban, a kzdelemben is ezt testesti meg. A helyzetnek megfelel legalkalmasabb motivcinak kell eltrbe kerlnie. Az emberi lelket is az t elem hatrozza meg, a gyarlsgokat is gy osztottk fel.

    * Go dai
          o Chi: A Fld, az els s legfontosabb. Minden ms kiindulpontja. A stabilizci, a nyugodtsg, a mltsg s az idtllsg jelkpe. Maga az emberi test. A kz kisujja jelenti meg. Llektani szempontbl ez a lustasg, a vltozs s mozgs elvetse. A lusta embert knnyebb becsapni, megtveszteni vagy akr megvesztegetni, mint az bert. Knny elosonni mellette, mgtte, knnyen el lehet bjni s persze knnyen meg lehet lni. A lustasg kihasznlsa a rakusha.
          o Sui: A Vz. Az rzkek, rzsek jele. Tapints, halls, lts, ingerek rzkelse. A vz az let tpll ereje. A gyrsujj jelenti meg. A dh megfelelje. A vz az emberi tudat megfelelje, ami pedig a vltozkony s rzelmi reakcii vannak. "A harag rossz tancsad." - mondja a rgi kzmonds. Ez valban gy van, tudtk ezt a nindzsk is. Van akit a gnyolds, van akit a srtegets, msokat a tehetetlensg dht fel. A feldhtett ember kapkod, elhamarkodottan cselekszik, hanyag, gy knny prda az ellenflnek. Tbb harcmvszeti stlus is alkalmazza a feldhts taktikjt az ellenfllel szemben, pontosan ebbl az okbl kifolylag. Az els kitrs hatalmas erej, ezrt veszlyes lehet, hacsak nem direkt erre szmtunk. A kitrs utn az ellenfl kifullad, erejt veszti, gy pedig mr knnyen el lehet bnni vele. A dh kihasznlsa a dosha.
          o Ka: A Tz. A tz az rtelem, kreativits, alkotkpessg, lobbankonysg, er jele. Vannak olyan pillanatok amikor habozs nlkl tmadni kell,amikor is az sztnknek nagy szerepe van. Jele a kzps ujj. A flelem, jmborsg, jlelksg eleme. Az ilyen embereket agresszivitssal, durvasggal lehet befolysolni. Ez az eszkze a rablknak, a nemi erszak elkvetinek, a vagnyoknak, az tneveltboroknak, szigortott fegyintzeteknek, munkatboroknak, de az elit katonai egysgek kikpzsben is fontos szerepe van. Csak a legszilrdabb szellemmel lehet ellenllni a hosszabb idn t tart progresszv lelki erszaknak. Mindenki fl valamitl. Ha magunkba mlyednk s megvizsgljuk flelmeink okait, akkor mr egy kicsit kevsb flnk tle. A flelmek cskkenthetek, csak foglalkozni kell velk. Ha valaki nem foglalkozik a flelmeivel, akkor egsz letn keresztl flni fog azoktl a bizonyos dolgoktl. Az ezzel val visszals a kyosha.
          o Fu: A Szl. A vidmsg, a jlelksg, az emberek szeretete, az irntuk val jindulat jele. Mindenhol mindig jelen van. A nindzsnl is mindig jelen kell, hogy legyen. A lgy szl mindent krbevesz, mindent kikerl, de nem pusztt. Jele a mutatujj. Intellektulis belltottsg, szeretetre val kpessg s igny. Koldusnak vagy nyomorknak lczva prbltk meg a nindzsk az emberek sajnlatt, egyttrzst kihasznlni. A megsajnlt embert viszont ltalban le is becslik mint ellenfelet, s ezt vrta a nindzsa. A legtbb jlelk ember a hatkony tmadsi mdokat tlsgosan brutlisnak tartja, gy azoktl kevsb kell tartani. Ezen tulajdonsgok kihasznlsa az aisha.
          o Ku: Az r. A bennnket krlvev vilgmindensg, az egyetemessg szimbluma, a msik ngy elem hordozja. A kztk lv sszekttets, az ket alkot elemi rszecskk jele. Jele a hvelykujj. Llektani szempontbl ez a hisg, mohsg s korltlan lehetsgek utni vgy eleme. A hi ember ritkn ismeri fel az ellensgeit. nteltsgben nem trdik msokkal, szre sem veszi, amikor megbntja ket. St, ksbb sem veszi szre ket. Elbb-utbb emiatt sebezhetv vlik. Az "ismeretlen" ellensg knnyen a bizalmba hzelegheti magt sznlelt bartsggal, csodlattal. Knnyen zsarolhat, becsaphat s megtveszthet. Ide tartozik a kjvgy is. Ahol kjvgy az ellenfl, ott a helye a kunoichi-nek, a ni nindzsnak. Ennek a tulajdonsgnak a kihasznlsa a kosha.


Kuji: A kuji olyan meditci, mely a szellem s llek edzst, megerstst szolglja. si szak-indiai s tibeti misztikus tanokbl szrmazik, a Selyem-ton kerlt Knba az 1000-es vek tjn, onnan Japnba a Tang-dinasztia idejn jutott el. Szerves rszv vlt a Mikkyo-nak, a nindzsa vallsnak. A kuji kt rendszerbl ll, a kuji-in-bl s a kuji-kiri-bl.

Kuji-in: A kuji-in, a "kilenc sz pecst" sszefztt ujjakkal megvalstott kztartsok, melyek szak-indiai rsjelekre emlkeztetnek. A 9 ujj-jelzs alkalmazsa a szellem s a termszeti erk rk kapcsolatra pl.

    * Kuji-in
          o Rin (dokko-in): A tibeti villm s mennydrgs jele, a szellem s a test ereje. A szellemet s a testet sszhangba kell hozni, hogy a kls hatsoknak ellent tudjon llni.
          o Pyo (daikongo-in): A nagy gymntok jele, az energia szimbluma. A szellemi energit meg kell ersteni, s a test megfelel helyeire irnytva a megfelel idben kell bevetni.
          o Toh (sotojishi-in): A megjelen kls oroszln jele, az univerzummal val harmnia. A nindzsa egy vlik az igazsggal, ezltal betekintst nyer a sors tjba.
          o Sha (uchijishin-in): A bels oroszln jele. Jelentse: p testben p llek. Egszsgnket messzemenen pozitvan tudjuk befolysolni a magunk szmra gy, hogy az msokra is pozitv hatssal legyen.
          o Kai (gebakuken-in): A kvlrl bekttt kl jele. A szenvedlyek s az rzelmek akadlyozzk az objektv helyzetrtkelst. Az univerzummal olyan sszhangot rhetnk el, hogy a dolgokat gy lssuk, amilyenek, s megtanuljuk a veszlyeket helyesen rtelmezni.
          o Jin (naibuken-in): A bellrl bekttt kl jele. A teljes szellemi ert tudni kell hasznlni. Msok gondolatait megrezhetjk s a sajt gondolatainkat, akaratunkat tvihetjk a msik szemlyre.
          o Retsu (chiken-in): A tudatos kl jele. Az emberisg, melyet a felfel irnytott bal mutatujj jelent meg, az er, az oltalom, az igazsg s a tudat ltal lesz uralva, melyet a bal mutatujjat krlzr jobb kz szimbolizl. Ez egytt kpezi az anyag s a szellem egysgt. Ez megszabadt bennnket az id s a tr hatraitl.
          o Zai (nichirin-in): A napgyrk jele, a fld, a vz, a tz s a szl kontrollja. Az ujjak hromszgben tartsa a tzet szimbolizlja, amely mindent felget, ami tiszttlan. A szellem tiszta akarata segtsgvel uralni tudjuk a termszetet.
          o Zen (ongyo-in): Az elrejtz forma jele. A helyes gyakorls s szellemi belltottsg egyttesen arra fogja a zen jelet hasznlni, hogy a kozmikus hatalom oltalmt elrje, s hogy lthatatlann vljon minden alacsony, haragot tart gonosz ember szmra, s eltnik, lthatatlann vlik a bajokkal szemben. A zen ujj-jelet egyszerstett formban a tants elejn s vgn mint dvzlsi formt hasznljuk.


Kuji-kiri: A kuji-kiri, a "kilenc sz vgs" szimbolikus errcsokat jelent, melyeket a levegbe kell rni a kezekkel. A kuji-kiri ltal a nindzsa megerstette a sajt magba vetett hitt, elvonta az ellnfl figyelmt s mozgstotta a rejtett ertartalkokat. 81 fle ujj-jelzs van sszesen.

 
shinobi-iri

lopakods
 


A lopva, titokban trtn jrs mdszere. A nindzsa alaptechniki kz tartozott a csendes, halk mozgs, msoknak vagy valaminek a megkzeltse, pletekbe val behatols. Hasznlatrl a mai napig legendk keringenek Japnban.

Az aruki a hangtalan jrs, futs, szs, ugrs technikja. A yoko aruki az llva, oldalra; a saguri aruki a guggolva, elre; a shinobi aruki pedig az llva, folyosn, szk helyen elre mozgst jelenti.

    * irnyelvek a hangtalan mozgs elsajttshoz s hasznlathoz
          o mly, stabil lls hasznlata a stabil egyenslyhoz
          o mozgssal szinkron llegzs a lgszomj elkerlsre
          o bersg a tr minden irnyba
          o a slypont legyen az els lbon
          o a kezekkel lassan, gyengden akadlyokat kell keresni
          o ha vletlenl zajt keltettl, azonnal llj meg, lazts s figyeld a krnyezetet
          o alapvet a trelmessg s az ernlt
          o termszetesen alkalmazkodni kell a krnyezethez, pl. erdben nem kell teljesen zajtalannak lenni
          o ezekre a technikkra s kpessgekre csak tapasztalat tjn, kitart gyakorlssal tehetsz szert

 
shuriken-jutsu

dobeszkzk
 


A shuriken-jutsu a klnbz, kisebb-nagyobb mret dobeszkzk, a shuriken hasznlatt foglalja magban. Ezeket ltalban a ruhba rejtve hordtk. Kivlan alkalmas futs, menekls kzbeni harcra, vdekezsre, az ellenfl lasstsra, figyelmnek megosztsra vagy akr meglsre, de ez utbbi ritka eset.

Itt kln figyelmet rdemel az, hogy a shuriken (ltalban csillag alak, de nem ritkn csak egy penge vagy tske, ez a bo-shuriken) kzvetlen tallattal csak a legritkbb esetben okoz hallt. A shuriken hallos voltt a rajta lev mreg adta volna, mr hogyha lett volna rajta, mert az gy a hasznlra is nagy veszlyt jelentett volna.

ltalban kilencesvel hordtk a Tao s a Mikkyo kilences egysge irnti tiszteletbl. A Togakure Ryu ngyg dobcsillagot hasznlt, amelynek a neve senban-shuriken.

A shuriken ltalban fmbl kszlt. Fbl ltalban a nagyobb kereszteket ksztettk, melyek hasznosak voltak a lovasok ellen. Ez utbbit a kzpkori Eurpban is hasznltk.

Itt rdemes megemlteni a tetsubishi s az igadama nev eszkzket is.

Shuriken helyett hasznlhat ceruza, toll, ecset, csszealj, kisebb oll vagy ks is. Ma is hasznlnak shuriken-t, mghozz a rendrsg s a katonasg klnleges alakulatainl. (Egy j shuriken 5 mteren bell kizkkenti az ellenfelet a ritmusbl.) Nagyon parktikus fegyver, fleg tz- s robbansveszlyes helyeken vetik be, ahol a lfegyverek torkolattze vagy a clt tvesztett lvedk slyos krok okozja lehet (olajfinomt, alkoholgyr, egyb vegyi zem, erm).

 
sui-ren

vzi technikk
 


A halk szs, a vz alatti mozgsok s harci technikk sszessge, specilis tutajok s vzi eszkzk hasznlata. Fontos szerepe volt a nindzsa letben, hiszen Japn szigetorszg, sok folyval s kisebb-nagyobb tval. t f kategrija van a vzhez kapcsold technikknak: csnakok, a vz mint fegyver, eszkzk, lopakods, tlls.

A csnakok s tutajok akkor jutottak szerephez, ha pldul egy menetoszlopot a foly mentn akart kvetni a nindzsa, vagy t kellett kelnie egy tavon, folyn vagy a egy kisebb tengerszoroson. Ilyen clokra tbb klnbz eszkz is rendelkezsre llt, a tbbsg gyorsan sszeszerelhet, knny eszkz volt. Egyik sem volt alkalmas arra, hogy hosszabb idt tltsn vele a vzen. Ilyen eszkzk a hasami bune, a kama ikada, a shinobi bune s a shinobi kai.

A vz nagyon hatsos fegyver, ha tujk hasznlni. Hidakat, gtakat, tltseket lehet vele lerombolni, de gtak s tltsek lerombolsval is lehet hasznlni a vizet mint fegyver. Meg lehet fertzni, meg lehet mrgezni, vagy vissza lehet tartani a rszorulktl.

Szmos eszkz llt a nindzsa rendelkezsre hogy jobban kihasznlhassa a vz adta lehetsgeket. Ott volt pldul a mizugumo, egy lbra ersthet sz eszkz, aminek segtsgvel nyugodt vzfelleten kelhetett t - llva. A vz alatti lgzshez hasznlhatta az egybknt tskk kilvsre szolgl fukiya nev eszkzt (fvcs) is.

Lopakodsra s megfigyelllsknt hasznlhat volt sok forrs, t, tavacska (pl. a japnkertben), vzgyjt, vzgyjt edny, stb. is. Ezekben alkalmanknt elbjhatott a hozzrt nindzsa.

A vz az let legfbb forrsa. Tudni kellett megtallni, tiszttani, ferttlenteni, szlltani s beosztani. Egy jl kpzett s tehetsges nindzsa a leglehetetlenebb helyeken is tallt vizet. J esllyel lehet vz utn kutatni egykori patakmedrekben a kanyaroknl, illetve csalnosok alatt.

 
taijutsu

pustakezes harc
 


A ninjutsu pusztakezes "rsze" a taijutsu. Legkevesebb 1400 ves mltra visszatekint harcmvszet, a nindzsk harci technikinak alapja. Mint harci rendszer, a test termszetes erejre, rugalmassgra, a reflexekre s a mozgsra, a termszet elemeinek megrtsre pt a sikeres nvdelem rdekben. Az sszes tbbi shinobi-jutsu (ninjutsu) technika erre pl, belertve az sszes fegyver hasznlatt is. A ninjutsu-ban nincs helyes eszkz- s fegyverhasznlat helyes taijutsu nlkl. Hrom rszre bonthat, ezek a dakentaijutsu, a jutaijutsu s a taihen-jutsu.

Taihen-jutsu: A klnfle mozgsokat s llsokat tartalmazza. A taihen-jutsu rszei a kame (lls), az ukemi (ess) a kaiten s nagare (guruls mozgsbl s helybl), a sabaki (kitrs, mozgs), a tobi (ugrs) s az aruki (jrs, futs).

Dakentaijutsu: Tmadsok s vdekezsek gyjtemnye. A dakentaijutsu rszei a hoken ju roppo (16 tsi pont), az uke nagashi (vds), a koppo-justu (trstechnika) s a kosshi-jutsu (lettani pont tmadsa).

Jutaijutsu: A jutaijutsu rszei a gyaku waza (leszorts), a nage waza (dobs), a shime waza (fojts), a dori waza (fogs) s a ha-jutsu (szabaduls az elzekbl).

 
ten-mon

meteorolgia
 


Az idjrs ismeretre a megfelel ruhzat s eszkztr kivlasztsakor illetve hosszabb tv, nagyobb volumen akcik sorn volt szksg. Az idjrs ismerete mind a mai napig ltfontossg startgiai s taktikai tuds, s mg sokig az is marad. Sok csatt dnttt mr el az idjrs, illetve annak ismerete s nem ismerete. Napokra vagy hetekre elre is kellett nha idjrsi elrejelzst fellltani, amely alapja szintn a megfigyels volt (llatok viselkedse, egyb termszeti jelek).

Szoros a kapcsolata a bo-ryaku, a chi-mon, a cho-ho s az inton-jutsu tudomnyval.

 
yari-jutsu

lndzsaharc
 


Msik nevn so-jutsu. Mivel a yari, vagy so, si s kulcsfontossg fegyver volt a japnok szmra, ezrt szmtalan stlusa alakult ki mind a kezelsnek, mind pedig magnak a fegyvernek. Minden szamurjnak rtenie kellett a kezelshez, mert a csatban a yari volt az alapvet fegyver. Ksbb a szamurj nk kedvenc harcmvszete a naginata-jutsu mellett a yari-jutsu lett. Ma is tbbnyire nk mvelik, fleg a do vltozatt, amelyben a kendo-ban hasznlt vdfelszerelshez hasonlt hasznlnak.

A Togakure Ryu tantja a szablyos japn lndzsaharcot. A Takagi Yoshin Ryu-hoz kapcsold Yoshin Ryu tantja a nagayari s a tanso-yari hasznlatt. A kuda-yari egy klnleges yari-tpus, melynek hasznlatt az Owari Kan Ryu Sojutsu tantja.

 
kyojitsu tenkan ho

filozfia
 


A Togakure Ryu fontos rszt kpezi. A magas szint harcos mindent bevet a harcban, gy az agyt is. A Kyojitsu Tenkan Ho formk az alapvet megkzeltsei minden nindzsa tevkenysgnek s gondolkodsnak. A gyzelem startgija az igazsg s csals alkalmazsn alapszik (lsd Szun-ce). A nindzsa szabadon foglalkozik a hazugsg s az igazsg fogalmaival, melyeknek a sajt fogalmaiban jl megalapozottnak kell lennie.

Megakadlyozni az elveszett, cltalann vlst, a sajt tvedseiben vagy tudatos mdostsaiban a nindzsnak karban kell tartania a seishin-t, vagyis meg kell tiszttania az agyt s a szvt. A nindzsa szndkai eltkltek, mg ha msok nem is annak ltjk.

Informci:  a Japn fegyverek s harcmvszetek oldala

 

 

 



!

 

 Egy akatsukis lete- 26. rsz

 

Aranykpsek
Asuma, a III. Hokage fia 
A valdi ninja dinasztia
Az 5 kage gylse
Az ldzttek
Bka sensei
Bkk rangsora
Bing knyv
Bijuuk 
Csapatok
Chakra 
Chakrk fajti
Chidor vs. Rasengan
Chuunin vizsga menete
Fegyverek, technikk s mrgek  
Halottak feltmasztsa *new*
Harcok  *new*
Hseink szlei
Hsi hall a falurt
Idz jutsuk
Itachi s Sasuke
Itachi igazi clja
Itachi s Jiraiya halla
Jiraiya igazi ninja tja
Kakashi albumja
Konoha
Kushina Uzumaki
Klnok
Mirt ksik mindig Kakashi?
Melyik ninja rangba tartozol?
Naruto, a hokage
Naruto s Gaara
Nevek jelentse 
Ninja to
Ninja szintek
Ninja orszgok
Ninshuu
Otaku sztr
Rin'negan
Sai kisknyve
Sasuke s a nk
Sakura bels nje
Sharinganok
Shinobik maszk nlkl
Shinobik otthona
Sora
Szereplk
Trtnet
Tsunade titka
Tsunade let-hall kztt *new*
                                               
              
                                    

Szavazs
Lezrt szavazsok
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints